Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Kwiaty, dekoracje, figurki – co postawić na parapet?

04/01/2024 Kwiaty, dekoracje, figurki

Urządzanie wnętrza to nie tylko dobór mebli, ale też dbanie o szczegółowe akcenty, które wprowadzają do domu ciepłą i przyjemną atmosferę. Jednym z takich miejsc, które często pomijamy jest nasz parapet. Wydawać by się mogło, że to 'nic nieznaczące’ miejsce, jednak z odpowiednimi dodatkami możemy stworzyć tu prawdziwą kompozycję. Kwiaty, dekoracje czy figurki mogą przemienić nasz parapet w mały kącik, który stanowi niedoścignione wzory dla dekoratorów wnętrz. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Sprawdź także:

Co powiesić na ścianie w salonie? Lista inspiracji

Wybór kwiatów na parapet

Niezależnie od tego, czy Twoje okno jest zwrócone na wschód, czy na zachód, na pewno znajdziesz roślinę, która będzie się tu czuła jak w domu. Kluczowe jest dopasowanie roślin do warunków panujących na naszym parapiecie. Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny potrzebują dużej ilości światła, a niektóre wręcz nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia.

Do kwiatów, które dobrze czują się na parapetach zwróconych na wschód lub północ zaliczamy między innymi storczyki, paprocie, czy fikusy. Te rośliny wolą półcienie i mogą źle reagować na bezpośrednie nasłonecznienie. Jeżeli natomiast nasze okno wychodzi na południe lub zachód, możemy postawić na parapet rośliny, które potrzebują dużo światła. Tu sprawdzą się między innymi sukulentu, kaktusy, aloes, czy pelargonie.

Dekoracje na parapet – inspiracje i pomysły

Figurki i dekoracje na parapet można dobierać tak, aby pasowały do reszty wystroju naszego wnętrza. Mogą one podkreślać styl, w jakim urządziliśmy nasz dom lub mieszkanie. Istnieje wiele pomysłów na dekoracje na parapet, które nada mu wyjątkowy wygląd.

Jednym z ciekawych pomysłów jest użycie dekoracyjnych kamieni lub muszli. Możemy je poukładać na parapet, tworząc z nich ciekawe wzory. Takie dekoracje będą wyglądały szczególnie ciekawie na tle naturalnym, np. drewnianym parapetem.

Jeżeli nasz dom urządzony jest w stylu vintage, możemy postawić na parapet starodawne zegarki, figurki z porcelany, czy małe latarenki. Z kolei do wnętrza w stylu industrialnym pasować będą parapety wykonane z surowych materiałów jak na przykład metal, na którym możemy postawić dekoracje wykonane z tworzywa przypominającego rdzewiejący metal.

Figurki na parapet – jakie wybrać?

Wybór figurki na parapet może wydawać się prostym zadaniem, ale warto poświęcić mu chwilę uwagi. Figurki, podobnie jak inne dodatki, powinny komponować się z resztą wystroju naszego wnętrza, odzwierciedlając nasze zainteresowania lub pasje. Powinny być proporcjonalne do wielkości parapetu, a także reszty dekoracji.

Jeśli interesuje nas orientalny klimat, można postawić na figurki buddów, słoni czy smoków. Dla miłośników natury doskonałym pomysłem będą figurki przedstawiające zwierzęta: ptaki, koty czy psy. Jeżeli natomiast lubimy minimalistyczny design, postawmy na proste, abstrakcyjne kształty.

Na koniec, niezależnie od wyboru konkretnych dekoracji, pamiętajmy, że parapet to nie wystawa. Nie powinno być na nim zbyt wiele przedmiotów, które mogłyby tworzyć wrażenie chaosu. Upewnijmy się, że każda z figur, roślin czy dekoracji ma swoje miejsce i harmonijnie wpisuje się w całość przestrzeni.

Redakcja linetstudio.pl

Redakcja linetstudio.pl to specjaliści z zakresu urządzania wnętrz, domu, dekoracji, budownictwa, zakupów

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Z czego najlepsze poszewki na poduszki? - poradnik wyboru
Jak zmieścić stół w małym salonie? Poradnik dla mieszkań i małych domów
Kwiaty, dekoracje, figurki

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kwiaty, dekoracje, figurki