Sansewieria, czyli gwiazda betlejemska, cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników roślin doniczkowych. Jeszcze nie tak dawno sansewierię można było spotkać głównie w biurach i placówkach publicznych, dziś zdobi wnętrza wielu domów. Zasłużyła na to swoją nieskomplikowaną pielęgnacją i atrakcyjnym wyglądem liści. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że sansewieria kwitnie – choć nieczęsto, to jednak dość efektownie. Dowiedz się, co zrobić, aby sprowokować ją do kwitnienia.
Sprawdź także:
Kwiat sansewieria – czy jest trująca dla ludzi i zwierząt?
Właściwe warunki do kwitnienia sansewierii
U kwitnienia sansewierii szczególną rolę odgrywają odpowiednie warunki środowiska. Choć sansewieria jest rośliną wyjątkowo odporną i łatwą w uprawie, to jednak aby sprowokować ją do kwitnienia, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki – przede wszystkim odnośnie oświetlenia i temperatury.
Sansewieria to roślina tropikalna, więc dobrze czuje się w ciepłych, słonecznych miejscach. Najlepszą lokalizacją dla niej będzie więc parapet z wystawą na południe lub zachód. W ciągu dnia temperatura powinna mieścić się w granicach od 20 do 25 stopni Celsjusza. Zimą sansewieria dobrze znosi spadek temperatury, ale nie powinna ona spadać poniżej 15 stopni. Idealne warunki stwarzają grady kaskadowe – niewielkie różnice temperatur między dniem a nocą.
Rola pielęgnacji i podlewania
Dobrze dobrane warunki środowiskowe to jedno, ale równie ważne, jeśli chcemy zobaczyć kwiaty sansewierii, jest odpowiednia pielęgnacja. Kluczową kwestią jest tutaj podlewanie. Sansewieria to sukulenta, więc nie potrzebuje zbyt dużych ilości wody. Przelewanie to jedna z najczęstszych przyczyn braku kwitnienia u tej rośliny.
Podlewanie sansewierii powinno być umiarkowane, a podłoże pomiędzy kolejnymi podlewaniami powinno przeschnąć. Zimą, gdy roślina ma okres spoczynku, podlewamy jeszcze rzadziej – zwykle raz na miesiąc. Właściwe podlewanie i odpowiednie warunki są kluczem do zdrowego rozwoju sansewierii i jej kwitnienia.
Wpływ nawożenia na kwitnienie sansewierii
Kolejnym elementem, który ma wpływ na to, czy sansewieria zakwitnie, jest nawożenie. Sukulenty w naturze rosną na ubogich glebach, dlatego nie potrzebują dużych dawek nawozów. Jednak jeśli chcemy stworzyć sansewierii jak najlepsze warunki do kwitnienia, warto ją od czasu do czasu podać.
Najlepsze będą tu nawozy o niewielkiej zawartości azotu i większej fosforu i potasu. Fosfor wpływa na intensywność kwitnienia, a potas wzmacnia rośliny i pomaga przetrwać zimę. Nawożenie powinniśmy przeprowadzać od wiosny do jesieni, nie częściej niż raz na miesiąc. W zimie sansewieria ma okres spoczynku i nie potrzebuje dodatkowych składników pokarmowych, dlatego nawożenie odstawiamy do wiosny.